Hot strings band
informace

Výběr kapely

V tomto článku Vám poradíme pár tipů, jak vybírat kapelu. 

 

V prvé řadě je důležité a řekl bych zásadní, aby kapelu vybíral někdo, kdo nemá tzv. "hudební hluch". :-)  Nejlépe muzikant. Pokud totiž nemáte hudební sluch, můžete těm, kteří ho mají připravit večer plný utrpení a pokazit celou oslavu. Pokud už ale opravdu bude vybírat hudbu člověk, kterého příroda dobrým hudebním sluchem neobdařila doporučujeme oslovit někoho z rodiny či známých jako"poradce". 


Kapela by měla  zvládnout  nerušící  podkreslení atmosféry při rautu či večeři a stejně tak hodinový blok v rychlém tempu kdy se zábava nejvíce rozproudí.   Je  tedy   dobré   dbát   na  to,  ať  má  skupina alespoň 200 skladeb  v  seznamu  a ten si vyžádat. Jinak se může stát, že jednu písničku za večer uslyšíte třeba 3 x "na přání". Možná si řeknete, že 200 skladeb je málo. Ze zkušeností let předešlých víme, že nacvičit takové kvantum je v pěti lidech docela zápřah. Jeden má odpolední směnu, druhý nemocné dítě, třetí službu v práci a než nacvičíte pár písniček, tak ty předešlé zapomenete. Dělat opravdu živou a dobrou hudbu při zaměstnání je pěkná fuška a běh na dlouhou trať. Pokud mi tedy někdo tvrdí, že má v repertoáru 2000 písniček a vše hrají živě, zpozorním...:-)  Může být rozdíl poslouchat kapelu půl hodinku nebo celý večer. Repertoár je velmi důležitý a je dobré  se  seznámit  s  tím, zdali je pro charakter oslavy vhodný. Moderní, široký a také aktuální asi bude plus. Dobře si poslechněte nahrávky kapely. Hudba znějící strojově prozradí, že se nejedná o živé hraní. 



Aby skupina po pár hodinách nenudila, měly by v ní být obsazeny alespoň dva sólové hlasy. Nejlépe mužský a ženský. Dámy odpustí - ať se také chlapi mají na co dívat a my pánové víme své. :-)

Móda, kdy se muzikanti schovali za velké klávesy a různé pulty s přehrávači odkud pouštěli podklady do zpěvu a tvářili se, že hrají je snad už pryč. Nicméně na tyto "skupiny" si dejte pozor, většinou se nejedná o živé hraní ale něco jako karaoke.

Skupina by měla být zdatná nejen ve zpěvu a hře na nástroje, ale například taková drobnost jako je anglická výslovnost může být pastičkou. Slyšet místo Let it be - výrazné "lerit bí" a podobné chyby z fonetických přepisů textů může sice z prvu pobavit, ale celý večer bych to - já za sebe - slyšet nechtěl. Špičková aparatura a osvětlení by měly v dnešní době již být samozřejmostí. Kvalitní zvuk se na celkovém vjemu podílí velmi výrazně. 


Je hezké, že "známí od vedle"  zahrají o tísícovku levněji. Když například zpěvačka nebude intonovat nebo bude zpívat čistě, ale jako žákyně 5. ročníku základní školy bez výrazu a lidé se nebudou bavit možná zjistíme, že ne vždy se vyplatí šetřit. Opačně zase nemusí platit, že co je drahé je dobré. Bývá častou praxí, že větší drahé kapely právě z výše popsaných důvodů hrají ve větších sestavách pouze do počtu. Další a důležitá věc je zkušenost hudebníků. Pro porovnání: určitě si na stavbu nové kuchyně raději najmete zedníka, který má 25 let každodenní praxe než někoho, kdo to dělá příležitostně o víkendech, když cena bude stejná.


Jak tohle vše splnit? Asi nejspíše muzikanty profíky. A ještě lépe se zkušenostmi ze zahraničí, kde v podmínkách tvrdé konkurence dlouhodobě uspěli.  Takoví muzikanti totiž museli hrát na jedničku s hvězdičkou a umět to vše kolem co je popsáno výše. Zřejmě si položíte otázku, zdali nebudou takoví profíci chtít moc peněz. Asi budou...



Takže jak z toho ven? Jedna z možností může být tato. Je u nás Česku dost hudebníků, kteří s dráhou profesionála v zahraničí skončili z různých důvodů, mají za sebou tisíce odehraných akcí ale stále mají chuť hudbu dělat dále. Zkuste se možná poohlédnout po něčem takovém. Je jich relativně dost a hlavně za stejnou investici dostanete oproti "víkendovým kapelám" opravdu něco jiného. 

 


Šťastnou ruku při výběru kapely přeje HOT STRINGS tým